Ekspertyza budowlana – przyczyny, dla których warto z niej skorzystać

Dom

Po co ekspertyza budowlana? Mimo odruchowej reakcji oporu, najczęściej jej realizacja leży w naszym interesie. Na początek osoby przejmujące budynek otrzymują wiarygodną wiedzę o tym, w jakim rzeczywiście stanie sprzedający ją zostawia. Z kolei te osoby, które zaplanowały złożony remont lub modernizację, nabywają orientację odnośnie formie obiektu.

Ekspertyza budowlana – co warto o niej wiedzieć

Brakuje powodów, by nie wierzyć sprzedającemu. To od niego dostajemy zestaw danych o aktualnym stanie, usterkach. Najczęściej decyzji o wejściu w posiadanie nieruchomości towarzyszą zamierzenia powiększenia, dostawienia garażu, tarasu itp. W oddali rysują się większe nakłady, dlatego chcielibyśmy zorientować się, które z nich są faktycznie niezbędne. Na oko nie możemy ustalić prawdziwego stanu konstrukcji, obciążeń, i wyeksploatowania materiałów – musimy mieć do tego zbiór konkretnych informacji i fachowych wyliczeń. Z tym, że to jeszcze nie komplet wiadomości, które otrzymujemy dzięki usłudze kryjącej się pod nazwą „ekspertyza budowlana”.

Co dodatkowo potrafi nam dać ekspertyza budowlana?

Ta procedura zapobiega zakupowi obiektu w fatalnym stanie technicznym, ale i oferuje szansę na wynegocjowanie dobrej ceny, jeżeli przyszły właściciel zamierza w przyszłości dokonać niezbędnych remontów. Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa, gdyż nieznane nieprawidłowości budowlane, mogą skutkować nawet degradacją budowli, grożąc utratą zdrowia i życia wielu osób.

Ekspertyza budowlana w praktyce jest maksymalnie złożoną oceną kondycji technicznej budowli. Zawiera się w niej co najmniej kilkanaście elementów. Rzeczoznawca budowlany podejmuje się szczegółowych obliczeń, uwzględnia obciążenia, wytrzymałość i dużo pozostałych parametrów, które definiują ostateczne konkluzje.

Elementy ekspertyzy budowlanej

Wszystko zaczyna się od wskazania przedmiotu analizy oraz określenia, dlaczego zainicjowana jest ekspertyza budowlana. Musi wskazać, jakie stanowiska czy składowe pomieszczeń zostały poddane badaniu. Nie obędzie się bez dokumentacji rysunkowej i zdjęciowej. Nie może także zabraknąć wyliczeń maksymalnych oddziaływa sił. Stan faktyczny to nie wszystko, ważna jest dodatkowo wiedza, jakie mamy usterki w diagnozowanych nieruchomościach i jak sprawić, by obiekt z powrotem nadawał się do użytkowania.