Papa czy gont – jakie pokrycie dachu najlepiej wybrać?

Dom

Przy wyborze pokrycia dachu niezbędna jest wiedza i znajomość możliwych opcji oraz ich cech. Przy wyborze można też skorzystać z poradników dostępnych na stronach producenta. Wszystkie informacje będą przydatne w momencie remontu lub budowy domu.

U kogo może się sprawdzić papa termozgrzewalna?

Prace budowlane, nawet te najprostsze, zawsze wiążą się z koniecznością odpowiedniego przygotowania i ustalenia planu działania. Jest tak również podczas remontu pokrycia dachowego. Jeśli mamy zamiar zająć się tym sami, musimy wcześniej sprawdzić stan i określić rodzaj pokrycia dachu, a zaraz potem zająć się wyborem materiału na jego wymianę. Sporo osób od razu po wejściu na dach budynku widzi, że są tam liczne nierówności, przez co pojawiają się wątpliwości jak rozpocząć naprawę dachu. W tym momencie należy sobie odpowiedzieć na pytanie: czy powinniśmy dać na dach papę, pokryć dach gontem bitumicznym? Najprostszym rozwiązaniem będzie postawienie na drugą opcję. Gont jest materiałem, który nie potrzebuje rozgrzewania w trakcie aplikacji, a poza tym jest bardzo wydajny, do pokrycia dachu potrzebne jest tylko zaledwie kilka warstw. Choć ma wiele zalet, to nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Najczęściej takie opcje się sprawdzają, tylko nie zapominajmy o tym, że gdy na dachu są widoczne nawet niewielkie nierówności, to najprawdopodobniej nie we wszystkie miejsca trafimy takim lepikiem, a przez to jest niebezpieczeństwo ponownego pojawienia się przecieków. Gdy naszym wyborem okaże się jednak papa termozgrzewalna, to możliwe, że będzie to zdecydowanie lepszą opcją. Kiedy równomiernie ułożymy papę na dachu, to możemy być pewni, że od tej chwili w najbliższym czasie będziemy mieć spokój bez konieczności zadręczania się żadnymi naprawami.

Dobór rodzaju pokrycia dachowego zależy od rodzaju dachu

Można odnieść wrażenie, że oba materiały są tak samo dobre i nie ma znaczenia który z nich wybierzemy, jednak kluczową kwestią jest kształt dachu. Gont bitumiczny idealnie sprawdzi się na dachu stromym bez względu na kąt nachylenia, warunkiem jest, aby był w regularnym kształcie. Tylko wtedy jest bezproblemowy w montażu, a umieszczony na dachu wyróżnia się niezwykłą odpornością oraz świetnie izoluje. Niestety podczas montażu trzeba się z nim obchodzić delikatnie. Papa termozgrzewalna w przeciwieństwie do gontu charakteryzuje się większą trwałością. Dodatkowo charakteryzuje się giętkością i jeszcze wyższą wytrzymałością. Jej mankamentem jest konieczność wcześniejszego oczyszczenia podłoża przed montażem, niedopuszczalne są też żadne nierówności. Bez tego będzie ciężko dostatecznie stabilnie ją przymocować. Do montażu wymagane jest posiadanie specjalnego palnika, którym trzeba podgrzewać papę w trakcie aplikacji. Tylko przestrzeganie wszystkich zaleceń zaowocuje uzyskaniem dokładnego pokrycia dachu, na szczęście wszystkie te czynności są dość łatwe.