Co definiuje wannę dla osób z niepełnosprawnościami?

Dom

Funkcjonalnym wyposażeniem łazienki, w której znajdą się osoby w wieku senioralnym lub ze schorzeniami ruchowymi, będzie wanna dla niepełnosprawnych. Gwarantuje wysoki stopień bezpieczeństwa i umożliwia samodzielne życie, co może być najważniejsze dla lokatora z niepełnosprawnością. Czy będzie to efektywny wybór?

Wanna dla niepełnosprawnych – co powinieneś mieć na uwadze?

Musimy wyjąć od tego, że wanny ze sklepu z armaturą nie są podobne do tych, które nabywamy jako wanny z drzwiami. Co więcej, kąpiel niepełnosprawnego w klasycznej wannie powoduje, że, prawdopodobnie byłoby to wyraźnie niebezpieczniejsze niż klasyczna kabina z natryskiem, z zerowym odpływem na antypoślizgowej terakocie. Naprawdę proste rozwiązanie pozwala na szybki wjazd wózka inwalidzkiego do kabiny, co sprawia że pozycja pacjenta jest całkowicie bezpieczna. Jednak wanna dla z drzwiami to nowatorskie urządzenie, które charakteryzuje się szeregiem usprawnień i znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Zamontuj odpowiednią odmianę i zapewnij komuś bliskiemu komfort kąpieli.

Jak znaleźć wannę dla niepełnosprawnych?

Czym się kierować nabywając tę specjalistyczną armaturę? Podstawowy parametr wanny dla niepełnosprawnych to odległość krawędzi od podłoża. Winna pozostać stosunkowo mała i korelować z usytuowaniem fotela wózka, żeby osoba z niesprawnością bez problemu mogła się przesiąść do kąpieli. Najczęściej ta wartość będzie wahać się pomiędzy 45 – 55 centymetrów. Najbardziej dopasowanym modelem pozostają jednak wanny z drzwiami. To profil sprawia, że zapewniają olbrzymi pułap komfortu i intymność. Dzięki autonomicznemu wejściu korzystanie z wanny jest podobne do używania natrysku. Dzięki bardzo obniżonemu progowi wejścia, same brzegi wanny są jeszcze wyższe i bezpieczniejsze. W zależności od profillu ten rodzaj wanny pozwala na kąpiel postawie wyprostowanej albo z wykorzystaniem demontowanego siedziska. W katalogach wytwórców odnajdziesz też wanny dla niepełnosprawnych, które oznaczają się siedziskami zamontowanymi na stałe. W takiej wannie nie da się wykąpać inaczej niż siedząc.