Udogodnienia dla dziadków – wygodna wanna czy kąpiel pod prysznicem?

Dom

Dla osób starszych oraz inwalidów kąpiel wielokrotnie jest sporym wyzwaniem. Problemem jest wejście do brodzika czy wanny, a czasami wydostanie się z nich.  Przyjazna łazienka dla osoby z niepełnosprawnościami musi uwzględniać potrzeby oraz przyzwyczajenia użytkownika.

Co będzie lepsze?

By stworzyć przyjazną i bezpieczną łazienkę dla seniora, trzeba uwzględnić jego dysfunkcje fizyczne i przyzwyczajenia. Prysznic bez brodzika to nowoczesne podejście. Niestety niektóre ograniczenia ruchowe nie pozwolą seniorowi z niego korzystać.
Akcesoria takie jak uchwyty oraz siedzisko montowane pod prysznicem skutecznie zmniejszają ryzyko wypadku. Za prysznicem przemawia nieduży koszt oraz łatwość montażu. Im większa kabina prysznicowa tym wyższe bezpieczeństwo oraz wygoda. Osoby z ograniczeniami ruchowymi mogą mieć ogromny problem z wejściem do ciasnej kabiny. Wanna jednak daje możliwość bezpiecznego siedzenia oraz podparcia pleców. Trzeba jednak mieć świadomość, że dla niektórych osób wejście oraz wyjście z wanny może okazać się prawie niewykonalne.

Sprytne ułatwienia w łazience

Ze względu na przyzwyczajenia i komfort sporo seniorów nie wyobraża sobie kąpieli pod prysznicem. Dodatkowo, nie w każdym mieszkaniu mamy możliwość zrezygnowania z wanny na rzecz prysznica bez brodzika.
Istnieje możliwość montażu wanny z udogodnieniem dla osób starszych i niedołężnych ruchowo. Takimi ulepszeniami mogą okazać się dodatkowe barierki oraz schodki. Wanna może być też wpuszczana w podłogę, lecz nie w każdej łazience można ją zamontować.
Wspaniałym rozwiązaniem będzie wanna z drzwiczkami, która ma niski próg wejścia.
Wanna z drzwiczkami została zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych, by nie potrzebowały prosić kogoś o pomoc przy kąpieli.
Wanna zrobiona jest w taki sposób, by niemożliwe było przypadkowe otworzenie się drzwiczek. Wanna z drzwiczkami to idealne rozwiązanie dla każdego seniora.