Co trzeba wiedzieć o dzianinach typu single jersey?

Dom

Single jersey – gdzie odnajdziesz ten splot?

Splot single jersey zawojował teraźniejszą branżę tekstylną i znajduje się w czołówce na liście szeroko stosowanych materiałów. To naturalne – materiałów wyprodukowanych z tą osnową używa się do wytworzenia rozmaitych strojów – koszulek, bluz czy koszul nocnych, a przy okazji cechuje go imponująca odporność na przedarcie.

Niezastąpiony splot single jersey

Przymiotnik single mówi, że fundamentem dzianiny określonej jako single jersey będzie splot jednołożyskowy, podobnie pensof. Do produkcji jersey wykorzystuje się delikatną przędzę, właśnie dlatego jest to materiał cieńszy od dresówki. Ten rodzaj wzoru powoduje, że prawa oraz lewa strona dzianiny nie są identyczne. Dobrze pokaże to przykład splotu swetrowego. Z prawej strony dostrzegamy rządki z regularnych trójkątów. Odwrotna strona prezentuje fale, których nie da się pomylić z innymi wzorami. Co typowe dla omawianego splotu odnotujmy podział na kilka typów gramatury. 165 gramów to ten parametr w przypadku popularnych, lekkich wersji. Chodzi tu o cienki materiał, który finalnie roluje się na krawędziach. Inna często wykorzystywana wersja gramatury to 200 g, dająca grubszą, sprężynującą materię. W tym wypadku brzegi nie rolują się (jak w poprzedniej wersji), można też w tym wypadku skorzystać w większej ilości materiałów.

Przy zakupie single jersey weź pod uwagę gramaturę. Dlaczego to takie ważne?

Gramatura tkanin i dzianin to bardzo ważne parametry, które powinieneś skontrolować podczas zakupów. Przez miano gramatura rozumiemy ciężar konkretnej partii materiału. Precyzyjniej to ciężar metra kwadratowego materiału wyrażonego w gramach. Gramatura materiałów zależy od grubości włókien, ich masy oraz rodzaju zastosowanego splotu. Logiczne wydaje się, że wraz ze wzrostem gramatury materiały muszą być grubsze, jednakże w realu sytuacja jest nieco odmienne. Mamy bowiem do czynienia wieloma czynnikami, które mają wpływ na gramaturę. Za przykład możemy wziąć dzianinę wyróżniającą się puszystością, dosyć grubą, a jednocześnie stworzoną z leciutkiej przędzy. zachowuje lekkość. To wskazuje, że gramatura nie jest jednoznacznie odpowiedzią na pytanie co do objętości. W trakcie kupowania na stronie internetowej trzeba przeczytać załączony opis bądź skontaktować się z personelem sklepu. Doświadczeni w branży doskonale zdają sobie sprawę, że gramatura nie podaje niezbędnych danych i przeważnie by pomóc klientom wykonują dodatkowe fotki lub dodają uzupełniające opisy.