Kołdry z poduszkami dla niemowląt i w następnych latach

Dom

Dorośli ludzie przeznaczają na sen około 30% czasu. Tymczasem dzieci śpią jeszcze więcej. Dobry odpoczynek to nie tylko godziny poświęcone na łóżko, ale także rozmiar i inne cechy kołdry, materaca, prześcieradła, poduszki itd. To także jedna z ważnych ozdób pokoju dziecka. W jaki sposób wybrać najważniejsze elementy, żeby odpowiednio pełniły przypisane im role?

Różki niemowlęce – optymalne rozwiązanie od pierwszych dni

Malutkie dzieci najbardziej skorzystają z rożków i becików z bawełny perskiej, ewentualnie uzupełnionej o delikatną tkaninę Minky. Najmłodsi znajdą za ich sprawą autentyczny spokój i przytulność, a rozciągnięte na podłodze mogą przydać się w roli kocyka do zabaw.

Otulenie maleństwa rożkiem lub becikiem daje ciepło i bezpieczeństwo takie same jak w przypadku środowiska w łonie matki. W przytulnej osłonie maluszek poczuje się dobrze, po czym głęboko i zdrowo zaśnie.

Jak dobrać wymiary pościeli dla dziecka?

Niekoniecznie łatwo da się precyzyjnie dobrać wymiary kompletu bielizny pościelowej do formatu kołder i poduszek. Wartości – długość oraz szerokość – notuje się w cm. Rozmiar kołdry musi być taki sam jak kompletu bielizny. Zaleca się uwzględnić materac, dlatego że długość kołdry powinna zgadzać się z jego rozmiarem, natomiast na szerokości można uwzględnić marginesy, co pozwoli na przykrycie krawędzi.

Dla niemowlaków i dzieci do piątego roku życia optymalna będzie kołdra o rozmiarze 100×135 cm (100 x 140 cm) lub 60 x 120 cm (60 x 100 cm) a do tego niewielka poduszka 40 na 60 cm. Dla małego śpiocha ten komplet będzie w sam raz.

Dla dzieci nieco starszych, a więc w przedziale wiekowym 5-10 lat odpowiednia okazuje się kołdra o wymiarach 140×200 cm oraz coś pod głowę w formacie 70 x 80 cm.

Po dziesiątym roku, ale i dla starszych, odpowiednia będzie kołdra 160-200 cm oraz dwie poduszki o wymiarach 70 x 80 cm. W tym okresie koniecznie warto zwrócić uwagę na zmieniający się wzrost dziecka. Młodzież powyżej 160 cm może potrzebować pościeli, której gabaryt przekracza nawet 200 cm. Większe łóżko oraz komplet pościeli wystarczą nawet na kilka lat.

Wymiar prześcieradła

Prześcieradła z pewnością powinny być większe niż materace, gdyż muszą je bez problemu obejmować. Dobry sen zależy między iinymi od tego, czy nic nam się nie zsuwa, spada, zwija, co za każdym razem może zakłócić przebieg snu. Dobrym wyborem dla dzieci będą prześcieradła z gumką dobrane do wymiarów materaca. Odpowiednio dopasowane sprawią, że całość zawsze wciąż będzie na swoim miejscu.