Szybki i bezproblemowy rozwód – czy jest możliwy?

Różności

Sprawa rozwodowa, przy bezproblemowym przebiegu, może zakończyć się nawet w pierwszym terminie rozprawy. Aby szybko rozwiązać jedynie formalny już związek, dobrze jest udać się po pomoc do adwokata, dzięki któremu sprawa zakończy się szybciej. Co poza tym można zrobić, by uniknąć wielu rozpraw sądowych?

Rozwód bez orzekania o winie – z czym się wiąże?

O rozwodzie bez orzekania o winie mówi się, gdy dwoje małżonków wspólnie wyrażają wolę rozwodu, ale nie wskazują winnego rozstania. Ma to znaczący wpływ na czas trwania procesu rozwodowego. Dzieje się tak dlatego, że niezwykle rzadko osoba winna wyraża zgodę na orzeczenie rozwodu wyłącznie z jego winy. Najczęściej skutkuje to zaprzeczeniem wiarygodności dowodów przedstawionych przez jedną ze stron, a przy okazji chęcią dostarczenia tych potwierdzających swoją wersję, co skutkuje wydłużeniem postępowania rozwodowego. Podstawą sprawnego zakończenia postępowania rozwodowego może być więc przede wszystkim porozumienie stron w kwestii orzekania o winie.

Pozew rozwodowy – co powinien zawierać?

Efektem nadmiaru formalności jest przeważnie pojawienie się zakłopotania. W dodatku, w chwili gdy dokumentacja jest nieprawidłowa, przyczynia się to do komplikacji oraz może opóźnić proces, nie tylko ten rozwodowy. Komplikacji da się uniknąć dzięki przygotowaniu prawidłowej dokumentacji, co może ułatwić wsparcie prawnika. Żeby odszukać taką osobę wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej konkretną frazę, chociażby adwokta rozwód kraków rozwód bądź adwokat Gdańsk.

Kiedy dokumentacja związana ze sprawą rozwodową będzie prawidłowo sporządzona i kompletna, wtedy sąd szybciej rozpozna sprawę. Gotowe wzory wszystkich pism sądowych znajdują się w sieci, mimo to znacznie prościej jest udać się do specjalisty.

Dokonanie opłaty za rozwód też ma ogromne znaczenie

Pozytywnym efektem uregulowanej opłaty sądowej za pozew rozwodowy może się okazać duże skrócenie czasu oczekiwania na wyznaczenie daty pierwszej rozprawy. Powodem jest to, że sąd nie musi wzywać stron do uregulowania płatności. Oczywiście można razem z pozwem zawnioskować o zwolnienie z płatności, lecz może to nieco opóźnić wyznaczenie terminu rozprawy. Sąd nim rozpozna sprawę musi rozpatrzyć wniosek i wydać decyzję dotyczące.