Warzywa do uprawy w szklarni – na które warto się zdecydować?

Dom

Szklarnie ogrodowe ostatnimi laty są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu uprawę roślin w swoim ogrodzie. Nikogo nie powinno to dziwić – takie rozwiązanie ma przecież mnóstwo plusów. Jakie gatunki hodowane w szklarni dadzą najlepsze rezultaty?

Szklarnie ogrodowe – dlaczego stają się coraz bardziejpopularne?

Nie sposób nie docenić smaku, jaki mają warzywa i owoce z samodzielnie założonego ogródka. Te kupione w marketach zazwyczaj są pozbawione wielu wartościowych składników, a dodatkowo znacznie gorzej smakują. Tymczasem spożywanie tych zebranych we własnym ogródku jest nie tylko przyjemne, ale i zdrowe. Decydując się na ich samodzielną uprawę, jesteśmy pewni, że są pozbawione chemii. Wielu pasjonatów ogrodnictwa decyduje się na hodowanie warzyw i owoców w szklarniach. Wybierając tę opcję poza tym, że uprawa jest o wiele łatwiejsza, to smak zebranych warzyw i owoców będzie o wiele lepszy. Szklarnia poliwęglanowa sprawdzają się między innymi do uprawy roślin, które lubią ciepło. Panujący u nas klimat sprawia, że istotne jest również to, by w miarę możliwości wpłynąć na wydłużenie okresu wegetacji owoców i warzyw. Sprawi to, że ich wspaniały smak będzie nam towarzyszył przez dłuższy czas. Możliwe jest zrobienie szklarni własnymi rękami i to niewielkim kosztem. Będąc majsterkowiczem można użyć do tego nawet starych okien. Gotową szklarnię ogrodową można bez problemu kupić w sklepie, są dostępne nawet w sieci. Alternatywą są tzw. tunele, ale są one znacznie mniej skuteczne.

Szklarnia a uprawa warzyw

W warunkach szklarniowych poleca się uprawianie różnych warzyw uprawiać głównie te odmiany, które wyjątkowo lubią wysokie temperatury. Jednym z takich warzyw jest papryka, która nie tylko bardzo dobrze rozwija się w wysokich temperaturach, ale lubi również powietrze o wysokiej wilgotności. W szklarni można uprawiać różne odmiany papryki (nawet ostre odmiany). Dużym powodzeniem cieszy się także odmiana ogórka szklarniowego. Warto pamiętać, aby nie podlewać ich wodą o zbyt niskiej temperaturze, ponieważ są one na to bardzo wrażliwe. Będąc w posiadaniu szklarni można też zasadzić w niej pomidory, które w takich warunkach osiągają duże rozmiary i mają słodki smak. Najbardziej poleca się hodować w ten sposób tradycyjną odmianę tej rośliny, inne gatunki np. pomidorki koktajlowe, z powodzeniem poradzą sobie też w tradycyjnym ogrodzie. Pomidorom potrzebne jest regularne nawożenie, a wcześniej odpowiednie przygotowanie ziemi. Potrzebują też częstego podlewania najlepiej w taki sposób, by nie zamoczyć zbyt mocno rośliny.